Haslev Fuglevenner takker alle vores sponsorer på hjemmeside og dem som sponserer gevinster til vores bankospil.
                   Også en tak til vores følgere på hjemmeside samt vores medlemmer for året 2018.

 

                                                  Alle ønskes glædelig jul og godt Nytår.

                                                              Og på gensyn i 2019

Præmiefordeling 2009


UDSTILLINGENS BEDSTE NUMMER

Gråpapegøje - Birgit og Benny Larsen

BEDST PYNTEDE VOLIERE: Hanne Pedersen bur nr. 10

JUNIOR

Vandrepræmie + diplom Grå nymfeparakit: Camilla Hansen

Ærespræmie + diplom Mågefinke: Lukas nymark Nielsen

1. præmie + diplom Kanarie: Lukas Nymark Nielsen

Junior bedste nr. Grå nymfeparakit: Camilla Hansen

Udstillings Pokal: Lukas Nymark Nielsen

Udstillingspokal Camilla Hansen

Udstillingspokal Mille-Marie Neerup Jensen

TROPEFUGLE

Vandrepokal Sivastril: Kenneth Schön

Ærespræmie Helena Astrild: Kenneth Schön

Ærespræmie Spidshalet bæltefinke: Erna og Jørgen

1. præmie Kapucinersisken: Knud Bjerg

1.præmie Ceresastrild: Knud Bjerg

Konditionspræmie Husfinker: Poul Lund Jørgensen

PARAKITTER

Vandrepokal: Australsk kongeparakit: Anne & Flemming Wagner

Ærespræmie Pennantparakit: Henning Hansen

Ærespræmie: Barrabandparakit: Anne-Mette Storm og Erik Poulsen

1. præmie Australsk kongeparakit: Kenneth Schön

1. præmie: Pennantparakit: Anne Mette Storm og Erik Poulsen

1. præmie Katharinaparakit: Mogens Hansen

Konditionspræmie: Mangefarvet parakit: Conny og Henning Jensen

PAPEGØJER

Vandrepokal Gråpapegøje: Birgit og Benny Larsen

Ærespræmie:

Rødhovedet dværgpapegøje: Lene Pedersen og Carl Christensen

Konditionspræmie: Gråpapegøje: Birgit og Benny Larsen

Kommende arrangementer

Tirsdag d. 8. jan.

Årets første foredrag med
Povl Jørgensen, Præstø

Fortæller om nyt fra Papegøjekongressen på Tenerife 2018

Hilsen
Bestyrelsen



Vinder af udstillingens bedste nummer 2017 - Blåhovedet Pionus

Besøgstæller

Besøg siden den: 27-01-2017
Total: 107885
Dagligt: 156

2 online